Zabezpieczenie ceramiczne auta – przed czym chroni?

Ochrona karoserii samochodu pomaga w tym, by lakier pozostał błyszczący na bardzo długo. Niestety już po pierwszych kilku latach od wyjechania z salonu, na pojeździe zaczynają się pojawiać rozmaite skazy. Powoduje to, że auto traci swój pierwotny blask i staje się zwyczajne, nie przyciąga już wzroku ani właściciela, ani nikogo innego na drodze. Na szczęście możliwe jest zachowanie idealnego wyglądu, dzięki zastosowaniu specjalnych powłok zabezpieczających, takich jak choćby ich ceramiczna odmiana. W dzisiejszym poradniku podpowiemy dlaczego powłoki te stały się tak bardzo popularne, przed czym chronią karoserię naszego pojazdu, oraz gdzie można zamówić ich zaaplikowanie. Zapraszamy do lektury zarówno właścicieli zupełnie nowych aut, jak również posiadaczy aut które mają już kilka, a nawet kilkanaście lat.

Uszkodzenia mechaniczne

Jeśli więc chodzi o zabezpieczenie ceramiczne lakieru, to stanowi ono barierę ochronną przed całą masą różnych czynników zewnętrznych. Przede wszystkim powłoka ta jest bardzo twarda, dlatego jeśli parkujemy często przy jakichś krzewach, to ich gałązki nie mają szans zarysować lakieru. Podobnie wygląda to w przypadku kamieni, które uderzają w auto podczas jazdy autostradowej. Tutaj również nie dochodzi do trwałych uszkodzeń lakieru, które mogłyby skutkować pojawieniem się w takich miejscach korozji. Uszkodzenia mechaniczne to jednak zaledwie niewielki wycinek ochrony, którą dają powłoki ceramiczne. Utrzymują one lakier w idealnym stanie przede wszystkim dzięki temu, że stanowią skuteczną barierę dla promieniowania UV oraz żywicy, która gromadzi się na pojazdach parkujących pod drzewami.

Promieniowanie UV i żywice

Jak więc wspomnieliśmy, zabezpieczenie ceramiczne stanowi też idealną barierę przed rozmaitymi rodzajami promieniowania UV, które emitowane są przez słońce. Powodują z czasem blaknięcie lakieru, który traci swój połysk. Powłoka skutecznie odbija i pochłania ten rodzaj promieni, przez co skutecznie chroni lakier przed degradacją. Nie można też zapomnieć o problemach z żywicą, która potrafi gromadzić się na karoserii gdy parkujemy pod drzewami. Jest ona wyjątkowo trudna do usunięcia, a jeśli długo zalega w jednym miejscu na lakierze, powoduje niemożliwe do naprawy odbarwienia. Konieczne jest wtedy lakierowanie całego elementu, co może kosztować nawet czterocyfrowa kwotę. Tymczasem za ułamek tej ceny możemy mieć auto kompleksowo zabezpieczone ceramiką. Wystarczy tylko znaleźć jeden z warsztatów auto-detailingowych w naszej okolicy i zlecić mu taki zabieg.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *